Brazílie

Brazílie má na dvě stě milionů obyvatel a pyšní se rozlohou zhruba 8,5 milionu kilometrů čtverečních, v obou případech jí patří páté místo ve světovém žebříčku. Jihoamerická země má hned desítku sousedů, na severu Francouzskou Guyanu, Surinam, Guyanu, Venezuelu a Kolumbii, na západě pak Bolívii, Peru a Paraguay, jižně od Brazílie pak najdeme duo Argentina – Uruguay.

Největším, ale nikoliv hlavním městem Brazílie je Sao Paulo, které má více než deset milionů obyvatel. Metropolí je totiž podstatně menší Brasília, která se nachází ve vnitrozemí. Největší turistická lákadla jsou kromě návštěvy těchto dvou měst ještě Rio de Janeiro se svým celosvětově proslulým karnevalem a pláží Copacabanou. Ale všechno pěkně popořadě…

Sedmé největší město světa Sao Paulo nabízí turistům opravdu mnohé. Pokud milujete výškové budovy, které u nás nejsou vůbec k vidění, projděte si bulvár Avenida Paulista, kde je takzvaných mrakodrapů opravdu celá řada (a to tu začátkem minulého století bylo jen několik omšelých domků). V parku Parque do Ibirapuera si pak můžete dopřát nejen chvíli oddechu v lůně přírody, ale podívat se i do několika tamních muzeí, japonského pavilonu nebo planetária. Když se budete chtít trochu projít a prohlédnout si celé město pěkně z výšky, vydejte se na Pico de Jaraguá. Tato hora disponuje více než kilometrovou nadmořskou výškou – nakonec – výraz Jaraguá znamená v jazyce místních domorodých kultur „Pán celého údolí“, což asi hovoří za vše.

Dvoumilionová Brasília je poměrně mladým městem, takže zde historické památky příliš nehledejte. Tamní Náměstí Tří mocností ale nabízí pohled na několik impozantních budov (kongres, palác Planalto), kde sídlí vláda a prezident. Kousek opodál je pak katedrála vystavěná v poměrně moderním duchu – moderní je na ní zejména dosti neobvyklý tvar.

Pojďme se ještě podívat do Rio de Janeiro. Zde najdete krásné pláže, karneval a sochu Spasitele, která je skutečně monumentální, a pokud se rozhodnete se k ní dostat trochu blíž (tyčí se na hoře jménem Corcovado) a shlédnout spolu s kamenným Kristem na celé město (potažmo i na nádheru deštných pralesů, co se rozléhají všude kolem), nebudete rozhodně takového zážitku litovat. Ovšem – pozor, ve městě se nikde moc netoulejte, zvláště ne v okrajových „mokrých čtvrtích“, bují zde celkem značná kriminální činnost.

A co nějací slavní Brazilci? Existují vlastně nějací i mimo sport (Ronaldo, Ronaldinho, Kaká a další)? Ale ano, jeden z nich má dokonce české kořeny. Jistý Juscelino Kubitschek de Olivera byl v letech 1956 – 1961 brazilským prezidentem. Zmiňme i populárního zpěváka Wanda, kosmonauta Pontese či proslulého literáta Paula Coelha.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi