Česká republika

Země, ve které jsme všichni doma, má zhruba deset milionů obyvatel, rozlohou se blíží 80 tisícům čtverečních kilometrů a jejím nejvyšším bodem je Sněžka (1602 metrů nadmořské výšky). Sousedé České republiky jsou celkem čtyři – Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko.

Turistické cíle v naší zemi asi každý zná, ale pojďme si je připomenout, přeci jen – ne každý všude byl a možná to bude i zajímavá inspirace a tip na pěkný výlet, třeba i s celou rodinou.

V milionové Praze je turistických atrakcí asi vůbec nejvíc. Socha svatého Václava poblíž Národního muzea, samotné Václavské nebo Staroměstské náměstí s vzácným Orlojem, Karlův most, po kterém denně prochází tisíce a tisíce návštěvníků, Pražský hrad se svými nádvořími, hradní stráží (v každém případě je nutné foto!) a Katedrálou svatého Víta, Národní divadlo a další a další. Zajít můžete i na Petřínskou rozhlednu, ale jede tam vlastně i lanovka, kdyby Vás už snad bolely nohy. Prahu za jediný den zkrátka a dobře neprojdete…

Na druhém místě co do počtu obyvatel je Brno, kde je nejzajímavější atrakcí hrad Špilberk, odkud je krásný výhled na celé okolí této moravské metropole. Za zmínku ale stojí i vila Tugendhat, vystavěná na konci dvacátých let minulého století, která se nachází i na seznamu UNESCO.

Další naší zastávkou bude Olomouc, na jehož náměstí se nachází sloup Nejsvětější trojice, další tuzemská památka pod patronátem organizace UNESCO. A v neposlední řadě, na místním hradě najdete jednu obdivuhodnou sakrální stavbu – katedrálu svatého Václava, která je i přes pár staletí existence v obdivuhodném stavu.

Pojďme na skok na jih Čech, konkrétně do Českých Budějovic. Kousek od Piaristického náměstí je starý dominikánský klášter, statisícové Budějovice nabízejí i jedinečný pohled z Černé věže. Není také od věci zajít na podnětnou exkurzi do pivovaru Budvar.

Na jihu Moravy se nachází nejen vybraná vína, ale i město Lednice, které je rovněž na seznamu UNESCO. Renesanční zámek Lednice nabízí i obrovský Palmový skleník plný tropických rostlin, nedaleko je i takzvaný Janův hrad, což je vlastně uměle postavená zřícenina. A pozor – v Lednici je i jeden minaret!

Čestné místo patří i západočeské Plzni. Zde je například gotický chrám svatého Bartoloměje, kostel svatého Jiří, ale například i Velká synagoga. Pokud máte rádi přírodu, zavítejte do arboreta Sofronka, kde je spoustu obrovských dubů a lip. Renesanční budova radnice, Tylovo divadlo a mnoho dalšího, navíc je tu možnost exkurze ve vybraných místních pivovarech, podobně jako v již zmíněných Budějovicích.

Kdo se nebojí horské turistiky, měl by zamířit do Harrachova. Krkonošské město má sice „pouhé“ dva tisíce obyvatel, ale o to větší klid a mír zde panuje. Historické památky – klasicistní kostel svatého Václava z roku 1828 nebo kaple svaté Alžběty, také stojí za prohlídku. V Harrachově je i proslulá sklárna, která vyvážela svého času zboží do celého světa. A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na ten fakt, že lyžařské sjezdovky jsou tu opravdu hodně frekventované…

O slavných osobnostech českých zemí asi nemusíme příliš zdlouhavě mluvit. Panovníci, jako Karel IV. nebo Přemysl Otakar II., církevní reformátor Jan Hus, malíř Alfons Mucha, hudební skladatelé Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, oba držitelé Nobelovy ceny – Jaroslavové Heyrovský a Seifert, filosof Jan Amos Komenský a ze sportu například Jaromír Jágr nebo třeba Petr Čech. Zapomínat nesmíme ani na

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi