Chile

Chile se pyšní rozlohou ca 750 tisíc kilometrů čtverečních a má zhruba sedmnáct milionů obyvatel. Sousedí nejen s Peru a Bolívií, ale většinu jeho hranic sdílí i Argentina. A co zde vlastně najdete zajímavého?

Chile je specifické hlavně krásnou a nedotčenou přírodou, můžete se klidně vypravit na několikadenní túru, pokud si tedy s sebou přibalíte na cestu teplé prádlo jako Limonádový Joe a pořádné boty, protože třeba v Patagonii byste se bez těchto propriet neobešli. Zkuste procestovat národní park Torres del Paine, který byl založen v roce 1959 a nedlouho poté byl přidán i na seznam UNESCO. Na takřka dvou stovkách hektarů tu je k dispozici vše, co si milovník přírody může přát, vše podtrhují rozličná zvířata – lamy nebo koně, ale pozor, jsou tu i kočkovité šelmy. A jestli nejste na dlouhé procházky stavění, klidně se sem můžete vydat autobusem.

A kdo četl Robinsona Crusoe, tak zrovna v Chile je k vidění jeho ostrov, nicméně celých 700 kilometrů od pobřeží, v rámci Ostrovů Juana Fernandéze. Chile patří i takzvané Velikonoční ostrovy, které jsou přeplněné tajuplnými sochami moai.

Chile má pro turisty k dispozici hned dvaatřicet národních parků, takže budete mít rozhodně co procházet. Pokud jste ale spíš na architektonické pamětihodnosti nebo ruch velkoměsta, i v takovém případě má tato jihoamerická země co nabídnout. A co takhle výlet do samotného hlavního města Santiago de Chile, které má necelých pět milionů obyvatel? Na jeho centrálním náměstí Plaza de Armas najdete například katedrálu Metropolitana, která spatřila světlo světa v roce 1745, Národní historické muzeum nebo třeba majestátní budovu radnice. Pokud chcete jít do některé z muzeí, v neděli je vstup zdarma – prohlédnout si můžete ve zkratce nejen chilskou historii, ale i život a dílo Františka z Assisi, Charlese Darwina (jemuž se v Chile prý nadmíru líbilo) nebo vznik a vývoj samotného hlavního města. Pokud budete chtít vyhradit chvíli i oddechu, zkuste zajít do parku Cerro Santa Lucia. V neposlední řadě se podívejte i do čtvrti Bellavista, která určitě nemá tenhle název nadarmo. :-)

Dalším zajímavým tipem na výlet by mohlo být třeba město Talca, kde byla podepsána deklarace nezávislosti Chile v roce 1818. Talca byla založena koncem sedmnáctého století, je zde například Monumento Natural La Portada, což je vlastně kamenná brána – a při pohledu údajně uchvátí snad každého. A ochutnat zde můžete i znamenité chilské víno.

Mezi slavné osobnosti Chile se řadí třeba spisovatel Pablo Neruda, olympijští vítězové tenisové čtyřhry z Athén 2004 Nicolás Massú a Fernando González, fotbalový matador Marcelo Salas a mnozí další. Zmínit můžeme třeba i významné politické osobnosti - Salvádora Allendeho a Augusta Pinocheta.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi