Japonsko

Japonsko má v současnosti více než 125 milionů obyvatel, jeho rozloha pak činí necelých 380 tisíc čtverečních kilometrů. Nejvyšším vrcholem je posvátná hora Fudži (Fuji, 3776 metrů nad mořem). Historie, která se zde překrývá s doslova až digitálním pokrokem, tak přesně to se dá říct o dnešním Japonsku. A co zajímavého tu vlastně najdeme?

Tak třeba hned hlavní město Tokio (dříve Edo). Zde je celá řada parků, ve kterých si můžete dopřát chvíli oddechu. Kvete tu samozřejmě i sport, vždyť v roce 1964 se zde pořádaly i letní olympijské hry. Spousta mrakodrapů, každodenní spěch více než dvanácti milionů lidí, ale i takzvaný Císařský palác, kde dodnes sídlí japonský nejvyšší státní představitel. Pokud se zajímáte o Japonsko trochu více, určitě zavítejte do muzea Šitamači či Národního muzea, které dokumentují historii celé této ostrovní země. Zajímavě pak vypadá například i hlavní budova univerzity Waseda, která byla založena v roce 1882. A když zavítáte do Tokia v polovině května, zažijete tamní festival Sanja Matsuri, který každoročně přitáhne na dva miliony turistů (tradiční hudba, tanec a bujaré oslavy a tak dále a tak dále, jedná se vlastně o náboženskou slavnost na památku tří rybářů, kteří konvertovali k buddhismu, ale celá pohádka je mnohem složitější :-)).

Pojďme se však přesunout do Kobé, které bylo založeno teprve s koncem devatenáctého století. Navštivte místní muzeum, kde se dozvíte o historii přístavního města mnohem více, zažilo jak zemětřesení, tak i silné bombardování. Vyhledávaný je i park Meriken, kde najdete i námořní muzeum. Hirošima, která byla vážně poničena během atomového útoku v roce 1945, dnes opět jen kvete jako v minulosti. Hirošimský památník míru (nebo též Atomový dóm) je mrazivou připomínkou této nešťastné události, nachází se i na čestném místě seznamu UNESCO. Projít si můžete i tamní muzeum. Na zmíněném seznamu se nachází i historické centrum města Kjóto, které bylo dlouhou dobu sídlem císařské rodiny. Kjóto bylo postaveno už v osmém století, najdete zde hlavně budovy ze dřeva a nádherné japonské zahrady. Zapomínat nelze ani na historické město Nara, které bylo japonským centrem prakticky po celé osmé století. Nachází se zde zachovalé historické budovy, ať už jde o buddhistické chrámy nebo svatyně šintoistů, zkrátka a dobře jako by se už více než tisíc let nic nezměnilo…

A co takhle nějaké japonské osobnosti? Mluvit můžeme třeba o císaři Meidži (známého také pod jménem Mucuhito), který na prahu dvacátého století pomohl Japonsko úspěšně modernizovat. Populární je i současný císař Akihito, z oblasti kultury zmiňme třeba autora animovaných filmů Hajaa Mijazakiho.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi