Rumunsko

Jedna z nejvýchodněji ležících evropských zemí je zároveň jednou z nejchudších. Rumunsko, stát rozkládajících na Balkánském poloostrově u pobřeží Černého moře, bývá často zastiňován svými sousedy, kteří těží z optimální geografické polohy a lákají desítky tisíc prázdninových turistů k pobytu u moře.

Naše znalosti o Rumunsku se tak většinou omezují na povědomí o tom, že hlavním městem je Bukurešť a nebýt legendární postavy upíra Drákuly, který pocházel z oblasti Transylvánie ležící právě na území dnešního Rumunska, bylo by to asi tak všechno. Přitom je to škoda, neboť Rumunsko je všechno, jenom ne nudné a nezajímavé.

I přes svou relativní zaostalost (po Bulharsku jde o druhý nejchudší stát Evropské unie) a dodnes nevyřešenou minulost, jde o zemi, která má co nabídnout. Území zhruba dvou a půl násobné rozlohy v porovnání s Českem obývá dvacet milionů obyvatel, z nichž zhruba desetina je soustředěna v metropoli Bukurešti. Úředním jazyk, tedy rumunština, je jedním z prvních a pravděpodobně vůbec nejlépe konzervovaných románských jazyků.

Národní muzeum umění v Bukurešti, katedrála svatého Petra a Pavla v Constantě (tamtéž se nachází i velká Mahmudova mešita), Národní divadlo v Kluži a mnoho dalších staveb. Historické centrum Brašova nabízí pohled na Černou katedrálu a také jednu z nejužších uliček Evropy, Strada Sforia, nabízející jen 130 centimetrů prostoru pro chůzi. Město Bran pak nabízí pohled na někdejší Drákulův hrad – právě zde totiž sídlil předobraz krvavého románového hrdiny Vlad III. 

Krásná příroda? I ta je doménou Rumunska, když navštívíte třeba deltu Dunaje, jistě nám dáte za pravdu. Mezi sousedy Rumunska se řadí kromě Maďarska i Srbsko, Ukrajina, Maďarsko a také Bulharsko.

Nejoblíbenější země

Všechny články o této zemi